top of page
  • Yazarın fotoğrafıDiyetisyen Selin YILMAZ

Gazlı İçeceklerdeki Tehlike

NİŞASTA BAZLI ŞEKER

(YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU)

Fruktoz meyve şekeri olarak bilinir ve doğal olarak meyvelerde, kök sebzelerde ve balda bulunan basit karbonhidrattır. Fruktoz; glukoz ile aynı enerji yüküne sahiptir ancak glukoz gibi doyma ve tokluk hissi oluşturmaz, bunun sonucunda ise daha çok tüketilir.

En önemli fruktoz kaynağı hazır gıda üretiminde yaygın olarak kullanılan yüksek fruktozlu mısır şurubudur. Temel kullanım alanları gazlı içecekler başta olmak üzere tüm tatlandırılmış hazır içecekler (meyve suyu, soğuk çay, meyveli sodalar vb.), çikolata, kek, bisküvi, kahvaltılık gevrekler, şekerleme türleri, reçel-marmelat ve diğer jöle türü yiyeceklerdir.

Fruktoz tüketimi; yüksek fruktozlu mısır şurubu ya da sukroz şeklinde özellikle karbonatlı içecek tatlandırıcısı olarak son 30 yılda belirgin artış göstermiştir. Modern dünyada hızla artan çocukluk ve gençlik dönemi kronik hastalıklarında, kullanımı yaygın olan ve giderek artan mısır kaynaklı fruktozla yapılan yiyecek içecek tüketimi önemli rol oynamaktadır.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu olarak bilinen Nişasta Bazlı Şekerin (NBŞ), en yaygın kullanılan formlarının NBŞ -55 ( %55 fruktoz, %41 glukoz, % 4 glukoz polimerleri) ve NBŞ -42 ( %42 fruktoz, %53 glukoz, % 5 glukoz polimerleri) olduğu rapor edilmiştir. Genellikle, doğal tadın korunmasının ve orta seviyede bir tatlılığın arzu edildiği gıdalar ile konservelerde %42’lik; alkolsüz içecekler, dondurma ve tatlılarda %55’lik ve çok az bir tatlandırıcı ile yüksek şeker tadının istendiği gıdalarda %90’lık früktoz şurubu kullanılmaktadır.

Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubunun Tercih Edilme Sebepleri

- Daha tatlı olması

- Nemlendirme özelliğinin bulunması

- Renk ve tat geliştirmede etkin olması

- Donma noktasına düşme sağlaması

- Osmotik kararlılık sağlaması

- Pek çok ürün ile kolayca karışabilmesi

- Yiyeceklere ve meşrubatlara uygulanan hem fiziksel hem fonksiyonel özelliklere katkı sağlaması

- Glukoz ile aynı enerji yüküne sahip olması

- Glukoz gibi doyma ve tokluk hissi oluşturmaması

- Raf ömrünün uzun olması

- Maliyetinin düşük olması

- Sukrozdan (çay şekeri) daha güçlü bir tatlandırıcı olması (Sukroz 100 birim, fruktoz 173 birim, glukoz 74 birim tatlılığa sahip)

Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubunun Sağlık Üzerine Etkisi

Fruktoz içeriği fazla olan şuruplar daha az insülin salgılanmasına neden olduğu için doyma hissini olumsuz yönde etkilemektedir. İkinci acıkma hissini öne çeker böylece daha çok tüketime sebep olur. Ayrıca insülin salgısının düşük olması şekerin kanda uzun süre yüksek miktarlarda kalmasına neden olmaktadır. Yüksek fruktozlu mısır şurubu hızla trigliseride çevrilmekte ve yağ dokusunda depolanmaktadır. Bu da şişmanlık ve beraberinde birçok hastalığa neden olmaktadır.

Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubundan Kendimizi Nasıl Koruruz?

Yukarıda da belirtildiği gibi yüksek fruktozlu mısır şurubu neredeyse tüm paketli gıdalarınn içerisinde bulunmaktadır. Özellikle şekerli alkolsüz içecekler en başta uzak durmamız gereken grubu oluşturmaktadır. Günlük diyetimizde bu içeceklere yer vermemeliyiz. Bizim tüketici olarak en başta yapacağımız şey ürünlerin etiket bilgisini okumaktır. İçindekiler kısmında Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu (HFCS), Nişasta Bazlı Şeker, Glukoz-Fruktoz Şurubu gibi ifadeler bulunan ürünleri tercih etmeyiniz.

Sağlığınız her şeyden değerli Kendinize İyi Bakın…

Diyetisyen Selin YILMAZ

66 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page