top of page
  • Yazarın fotoğrafıDiyetisyen Selin YILMAZ

Çalışma Hayatında Beslenme

Güncelleme tarihi: 14 Nis 2018

ÇALIŞMA HAYATINDA NASIL BESLENMELİYİZ?

Çalışma hayatı, yaşamın devamlılığını sağlayan sosyal bir faaliyet olarak insan yaşamının en merkezi alanlarından biridir. Çalışan kişiler, günün en az 8 saat gibi büyük bir kısmını iş yerinde geçirir. Bu durumda da en az bir öğününü ev dışında tüketmek zorunda kalır. Yoğun iş temposunda beslenme göz ardı edilebilmektedir oysa ki çalışan kişilerin beslenmeleri iş performanslarını doğrudan etkilemektedir. Yapılan araştırmalarda yeterli ve dengeli beslenmeyen çalışanların hastalıklara karşı dirençleri azalırken, iş kazaları ve işe devamsızlıklarında artış gözlenmektedir. Yeterli ve dengeli beslenen çalışanların ise verimi artar, hastalıkları ve meslek hastalıklarını azalır, iş yeri psikolojisini, iş barış ve huzurunu güçlendirir.

Gelin hep birlikte çalışma hayatımızdaki beslenmemizi gözden geçirelim.

Çalışma hayatında kahvaltının rolü nedir?

Gün içinde en fazla önem vermemiz gereken öğün kahvaltıdır. Gece boyunca süregelen açlığın ardından kahvaltıyı atlamak; yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşamamıza neden olur. Bu sıkıntılar çalışma hayatımızdaki verimimizi direkt olarak etkilemektedir. Güne enerjik başlamanın ilk kuralı uyandıktan sonra yarım saat içinde sağlıklı, yeterli ve dengeli bir kahvaltı yapmaktır. Kahvaltıda kaliteli protein kaynaklarına (yumurta, peynir, süt), iyi kalitede karbonhidratlara (tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, yulaf) ve mevsim yeşilliklerine mutlaka yer verilmelidir.

Çalışma hayatında ara öğünlere yer verilmeli mi?

Ben ara öğünlere hayat kurtarıcı olarak bakıyorum. Ara öğün yapmak metabolizma hızını arttırmakta, kan şekeri düzenini sağlamakta ayrıca kısmi tokluk sağlayarak bir sonraki öğün için porsiyon kontrolüne yardımcı olmaktadır. Yoğun iş temposuna kendini kaptırmışken sağlıklı ara öğün yapmak bireyi hem moral olarak desteklemekte, hem dikkatini toplamada yardımcı olmakta hem de sağlıksız atıştırmalıklardan uzak tutmaktadır. Ara öğün olarak taze meyveler, kuru meyveler, yoğurt, süt, galeta, leblebi, ceviz, fındık tercih edilebilir.

Çalışma hayatında çay-kahve tüketimi nasıl olmalıdır?

Çalışma hayatının vazgeçilmezleri nelerdir diye sorsalar birçok kişi çay-kahve içmek cevabını verir. Özellikle uzun süre masa başında oturan çalışanlar çay-kahve tüketmeyi gereklilik olarak görmektedir. Fazla miktarda tüketilen çay-kahve su tüketimimizi baskılayarak vücudumuza yeterli miktarda su almamızı engellemektedir. Vücutta su seviyesinin azalmasıyla birlikte yorgunluk, baş ağrısı ve dikkat dağınıklığı gözlenmektedir. Ayrıca çay-kahve tüketirken şeker ilavesi yapmak fazladan kalori almamıza neden olmaktadır. Gün içinde 2 küp şeker ilaveli 5 kupa çay-kahve içtiğimizde vücüdumuza fazladan 120 kalori almış oluruz. Metabolizmanızı hızlandırmak için günde 2 fincan yeşil çay gibi bitki çaylarına veya 1 fincan sade türk kahvesine yer verebilirsiniz.

Su tüketimini arttırmak için neler yapılabilir?

İlk olarak çay-kahve tüketimini sınırlandırın. Masanızda su şişeniz veya sürahiniz görebileceğiniz konumda mutlaka bulunmalı. Su tüketimini kolaylaştırmak için tarçın, nane, limon gibi aroma vericiler ile suların lezzetini arttırın. Tüketeceğiniz su miktarını belirleyip hedefinize mutlaka ulaşın. Su içmek için susamayı kesinlikle beklemeyin.

Herkes için geçerli tek bir beslenme formülü var mıdır?

Ne yazık ki hayır. Her bireyin yaşı, cinsiyeti, fiziksel aktivitesi ve içinde bulunduğu fizyolojik duruma göre beslenme gereksinimleri değişmektedir. Örneğin aynı yaşta, boy uzunluğunda ve vücut ağırlığında olsa dahi masa başı çalışanı bankacı ile sürekli kaslarını kullanan maden işçisinin beslenme planları birbirinden farklıdır. Size uygun beslenme programını oluşturmak için diyetisyen desteği alabilirsiniz.

7 Altın Kural

1-Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın,

2-Öğünlerinizde besin ve renk çeşitliliği oluşturun,

3-Öğün atlamayın,

4-Az az ve sık sık yiyin,

5-Ana öğünlerinize ara öğünler eşlik etsin,

6-Bol su için,

7-Egzersiz yaparak sağlığınızı destekleyin.

Diyetisyen Selin YILMAZ82 görüntüleme0 yorum
bottom of page